
Riittävästi tärkkelystä on riittävästi energiaa
Lypsylehmät tarvitsevat tärkkelyksen energiaa. Optimointi onnistuu tarkasti mittaamalla, mutta kokemuksellakin voi pärjätä.
Tyytyminen pysähtyneisyyteen ei ole Timo Viinamäelle mahdollista. Hänellä on aina oltava jokin projekti meneillään.
Kolmekymmentäyksi vuotta sitten Timo Viinamäki seisoi kotitilansa navetan pihalla ja oli suuren elämänvalinnan äärellä. 20 lehmän parsinavetta alkoi olla loppuun ajettu. Vaihtoehtoja 24-vuotiaalla Viinamäellä oli tasan kaksi. Joko isän työ maitotilan isäntänä katkeaisi tähän – tai se jatkuisi, mutta uudistuksin.
Päätös oli jatkaa. Tuoreen isännän ensimmäinen navettaprojekti realisoitui pihaan nousseella 36 lehmän navetalla. Remontin hän teki kokonaan ilman lainarahaa.
Maatilan Pellervon digitilauksella pääset lukemaan tämän ja muita maksullisia juttuja.
Jäikö juttu kesken? Jatka lukemista: Nyt ensimmäinen kuukausi Maatilan Pellervon digiä Eläin-sisällöillä vain 5,90 euroa.
Oletko jo tilaaja?