Reaaliaikaista kosteustietoa pellosta
Uusi mikroaaltoihin perustuva mittausratkaisu antaa työkoneeseen kiinnitettynä tarkkaa tietoa juuristovyöhykkeen kosteudesta ja tiiviydestä.
Tässä osiossa käsitellään maatalouden koneita ja laitteita sekä niiden oikeaoppista käyttöä ja huoltoa. Artikkelit antavat vinkkejä koneiden valintaan, huoltamiseen ja päivittämiseen, jotta tilan toiminnot pysyvät tehokkaina ja kustannukset hallinnassa.
Uusi mikroaaltoihin perustuva mittausratkaisu antaa työkoneeseen kiinnitettynä tarkkaa tietoa juuristovyöhykkeen kosteudesta ja tiiviydestä.
Maatalouskonemessut Helsingissä ja FinnMetko Jämsässä tarjosivat ketteryyttä ja kapasiteettia lupailevia uutuuksia muun muassa puunkuljetukseen, klapintekoon ja koneiden monipuoliseen käyttöön.
Syksyn Maatalouskonemessuilla esiteltiin uusia työkaluja koneoppimisesta maidon pitoisuuksien seurantaan ja robottilypsyn tietoturvasta vasikoiden selviytymisriskin arviointiin.
Lähes 150 ihmistä kierteli syyskuun lopussa Kallioniemen tilan pellolla Iisalmessa tutkimassa viljelijöiden tuunaamia traktoreita ja työkoneita Koneet nykyaikaan -päivässä. Uusi on kallista, fiksu keksii vanhalle keinot.
Yhteiskoneita voi omistaa monella tavalla. Osakeyhtiö on vielä harvinainen tapa järjestää maatilojen koneyhteistyö. Yhtiö selkeyttää yhteistoiminnan pelisääntöjä. Se voi myös ansaita urakoimalla ja saada lainaa koneinvestointiin yksittäistä tilaa helpommin. Lainan takaisinmaksukin voi sujua nopeammin.
Juupajokelainen Jimi Sikiö mietti muutama vuosi sitten, miten kerääjäkasvit voisi kylvää tehokkaammin ilman ylimääräisiä ajokertoja. Valmista ratkaisua ei löytynyt, joten Sikiö päätti rakentaa sellaisen itse. Kone on herättänyt kiinnostusta ja tuonut myös uusia asiakkaita urakoitsijalle.
Maatalouskonemessut 2026 tarjosi vankan kattauksen maatilan työtä ja johtamista auttavia uutuuksia, sekä uusia kasvilajikkeita viljelyyn tulevalla kasvukaudella.
Hattulalainen maanviljelijä rakensi koneen kokeillakseen luomusuorakylvön ja nurmiviljelyn yhdistämistä. Vaikka ensimmäinen kokeilu törmäsi luontoäidin realiteetteihin, niin mielessä on uusi versio.
Huittislainen Jere Lindroos on urakoinut kesällä maatalousdroonilla piensiemenkylvöstä lannoitukseen ja kasvihuoneiden varjostukseen. Drooniavusteisen lentolevityspalvelun kysyntä näyttäisi kasvavan.
Hukkakauraskanneri etsii haitallisia rikkakasveja nykyteknologian avulla. Ratkaisu olisi periaatteessa skaalattavissa nopeasti laajaankin käyttöön.
Rikkakasveja voi torjua tehokkaasti myös ilman kemiallisia torjunta-aineita. Tarjolla on laaja valikoima rikkakasveja mekaanisesti kurittavia koneita.
Uudet teknologiset menetelmät voivat helpottaa maatalousympäristön monimuotoisuuden seurantaa. BioMonitor4CAP-hankkeessa testattu teknologia herätti kiinnostusta. Hanketutkimuksessa haastateltiin viljelijöitä ja neuvojia Suomessa ja viidessä muussa eurooppalaisessa maassa.
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.