
Navetan aikavarkaat kuriin
Aika on rahaa ja hukkatöihin kulutettu työaika tuhlausta. Oman navettatyön tehokkuutta kannattaa pysähtyä miettimään.
Suunnittelu, ennakointi, töiden jaksottaminen sekä hyvät toimintatavat ja rutiinit auttavat hallitsemaan ajankäyttöä. Nämä apuvälineet tulevat tarpeeseen maatalousyrittäjän haastavassa työssä, jossa erilaisia tehtäviä ja yllätyksiä on paljon.
Tämän juttusarjan tavoitteena on pohtia, kuinka ainutkertaista aikaamme saisi jäämään eniten siihen, mikä on meille kaikkein tärkeintä. Sarjan edelliset osat ilmestyivät viime vuoden Eläin-lehden numeroissa 5 ja 6.
Tärkeysjärjestyksen pohtiminen sekä töiden ennakointi, suunnittelu ja jaksottaminen auttavat tekemään työtehtäviä tarkoituksenmukaisessa järjestyksessä. Samalla voi yhdistää samankaltaisia tai samassa paikassa tehtäviä töitä, jolloin aikaa ja energiaa säästyy. Tärkeää onkin tiedostaa ja tarkkailla omaa ajankäyttöään sekä tehdä parannuksia tarpeen ja mahdollisuuksien mukaan.
Maatilan Pellervon digitilauksella pääset lukemaan tämän ja muita maksullisia juttuja.
Maatilan Pellervo ja Eläin digitilaus alk. 10,90 €/kk
Oletko jo tilaaja?