Tuottajaorganisaatio tuo suuruuden ekonomiaa sopimustuotantoon. Tärkkelysperunan tuottajat perustivat viime vuonna osuuskunnan ja rekisteröivät sen tuottajaorganisaatioksi. Yhdessä tekeminen lisää työn mielekkyyttä, sanoo harjavaltalainen maatalousyrittäjä Aleksi Simula.
Aleksi Simula pyörittää monipuolista viljelykiertoa ja tekee viljelypäätökset vuodeksi kerrallaan. Viime syksynä hän kylvi 17 hehtaaria hybridiruista.
Tärkkelysperunan markkinat ja viljelyala ovat pysyneet viime vuosina melko vakioina. Tärkkelysperunaa viljellään Suomessa 5 000–6 000 hehtaarilla, mikä on noin neljännes koko peruna-alasta.
Vaikka tärkkelysperunan hinta ja toimitusmäärä sovitaan etukäteen, on yksittäisen viljelijän vaikutusmahdollisuus sopimuksen sisältöön varsin pieni. Tuottajaorganisaatio ei ole taikatemppu hinnan korotuksiin, mutta se antaa viljelijöille enemmän neuvotteluvoimaa hinnoista ja muista sopimusehdoista sovittaessa.
Viljelijöiden yhteistoiminta tuo tehokkuutta ostajallekin. Kun viljelijät ovat järjestäytyneet, on neuvotteluja helpompi käydä. Tarvittavat raaka-ainemäärät saa helpommin kasaan. Viljelijäryhmittymän kanssa voi myös suunnitella alan yhteisiä kehittämistoimia.
Pia Wessman ja Aleksi Simula rohkaisevat katsomaan reilusti maan rajojen ulkopuolelle. – Parhaan motivaation omaan työhöni saan siitä, että voin olla silloin tällöin osana vientiteollisuutta myymällä suomalaista kauraa ulkomaalaisille asiakkaille, Simula tiivistää.
Kannattavuus viljelypäätösten kärjessä
Harjavaltalainen maatalousyrittäjä Aleksi Simula aloitti tärkkelysperunan viljelyn vuonna 2022. Simula seuraa tarkasti eri kasvilajien kannattavuutta ja hakee viljelykiertoon parhaiten euroja tuottavia kasveja.
– Tärkkelysperunaa jalostava Finnamyl sijaitsee 15 kilometrin päässä Kokemäellä ja se kannusti perunan viljelyyn. Viljelin tärkkelysperunaa viime vuonna kahdeksalla hehtaarilla. Lisäksi minulla oli erikoiskasveista ruokaperunaa, sokerijuurikasta ja pakastehernettä. Loput 200 hehtaarin viljelyalasta on kevät- ja syysviljoja, Simula kertoo.
Tuotantotekniikan kehitystä tarkasti seuraava Simula haluaa käyttää kaikki keinot, joilla peltoviljelyn kannattavuutta voi parantaa. Siksi hän oli aktiivinen myös tuottajaorganisaation perustamisessa.
– Olen mukana myös ViljaTavastia-osuuskunnassa. Sen kautta olen saanut myytyä osan viljasadostani keskimääräistä parempaan hintaan. Olen saanut viljaosuuskunnan jäsenmaksun jo moninkertaisesti takaisin. Tuottajaorganisaation idea tiivistyy ajatukseen, että yhdessä on parempi kuin yksin.
Viljelijä voi olla mukana useammassa tuottajaorganisaatiossa. Euroopan unionin säännökset kieltävät kuitenkin mukanaolon useammassa saman toimialan tuottajaorganisaatiossa. Se rikkoisi kilpailulainsäädäntöä, koska jäsenet saisivat hintatietoja kilpailevista yrityksistä.
Tilaajille
Maatilan Pellervon digitilauksella pääset lukemaan tämän ja muita maksullisia juttuja.
Jäikö juttu kesken? Jatka lukemista: Nyt ensimmäinen kuukausi Maatilan Pellervon digiä vain 5,90 euroa.
Härkäpavun jalostaminen elintarvikkeiksi on tuplannut Karviaisten tilan liikevaihdon. Katriina ja Martin Klinckowström kuuntelevat härkäpaputuotteita kehittäessään tarkalla korvalla niin asiakkaiden kuin perheenjäsentenkin toiveita – terveellisyydestä tinkimättä.
Helsinkiläinen Leena Pesu etsii sopimusviljelijöitä ympäristöystävälliselle kuitupellavalle. Hän haluaa, että sitä viljeltäisiin taas Suomessa vuosikymmenien tauon jälkeen. Tiloilla Orimattilassa ja Pälkäneellä on saatu viljelystä hyviä kokemuksia, kuitupellava on hyvä lisä viljelykiertoon.
Bioproducts from Nature -hankkeessa (BIO4P) kehitetään uusia liiketoimintamahdollisuuksia muun muassa kuusenneulasista ja puolukasta saatavista vahoista ja muista kasviuutteista.
Simulan tila Oy on viime vuodet kasvanut vauhdilla kahden isäntäperheen voimin. Kaksi päätuotantosuuntaa, kananmunantuotanto ja perunanviljely, ovat tilan tukipilareita. Suuren tilan pyörittämisessä suunnitelmallisuus ja toimiva työnjohto ovat avainasemassa.
Maatiloilta virtaa jatkuvasti tietoa palveluiden toimittajille. Yksittäisten tilojen tuotantotiedot ovat arvokasta raaka-ainetta palveluiden kehittämisessä ja markkinoinnissa. Tiedolla tulisi olla rahallista arvoa myös tiedon tuottajalle.
Kukkiva aluskasviseos lisäsi biodiversiteettitutkimuksessa pölyttäjiä viljapelloille. Aluskasvit vähensivät pilottitiloilla myös viljojen kasvitautien määrä ja rikkakasveja. Satotasoissa ei ollut merkitseviä eroja eri vaihtoehtojen välillä.
Maatalousyrittäjän menestys nojaa tuotannon hallintaan ja vahvaan talousosaamiseen, mutta kaikkein kriittisin tekijä on itsensä johtaminen. Se on yrittäjyyden haastavin ja ratkaisevin osa-alue, joka sitoo kokonaisuuden yhteen.
Otsikon sanonta pitää paremmin paikkansa kuin moni saattaa arvatakaan. Harva sananlasku on syntynyt tyhjästä ja syvempi merkitys voi paljastua silloin, kun elämä alkaa kunnolla koetella.Menestyminen erityisesti maataloudessa ei ole vain tuotantotekniikkaa, tukipolitiikkaa tai investointilaskelmia. Se on kokonaisvaltaista itsensä rakentamista. Henkisesti, fyysisesti, mentaalisesti ja jopa kvanttitasolla. Jos nämä eivät tue toisiaan, sanon suoraan: tässä synkkien pilvien
Täsmäviljelyllä pystyttäisiin parantamaan helposti kasvintuotannon kannattavuutta. Kysyimme professori Timo Oksaselta, miksei uutta teknologiaa haluta ottaa käyttöön?
Lajikejalostus on pitkäjänteistä tulevaisuustyötä, jossa on huomioitava muuttuvat kasvuolosuhteet. Nyt työn alla olevat lajikkeet kasvavat pelloillamme vasta vuosikymmenen kuluttua. Boreal tekee yhteistyötä alan eri tahojen kanssa viljelijöistä leipureihin ja kehittää lajikkeita, joissa on lopputuotteiden kannalta erityisiä ominaisuuksia.
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset
Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.