Riistaruuassa pärjää laadulla
Riistaruualla saa lisätuloja, kunhan laatu on hyvä ja myynti- ja liiketoimintaosaamista löytyy. Alalla on kuitenkin riskinsä ja kasvu vaatii investointeja.
Luonnonvarakeskus (Luke) teki viidennen valtakunnallisen kevätviljapeltojen rikkakasvikartoituksen 2020–2022. Valtavia muutoksia rikkakasvien kokonaismäärissä aiempaan kartoitukseen ei tullut, joitakin muutoksia kylläkin.
Yksi kevätviljapeltojen rikkakasvikartoituksen havaittavista muutoksista aiempaan oli kylänurmikan yleistyminen. Tutkimusprofessori Terho Hyvönen kertoo, että kylänurmikan tiheys eli kappalemäärä neliömetriä kohti on kasvanut huomattavasti edelliseen kartoitukseen verrattuna. Samoin on kasvanut myös kylänurmikan esiintymisfrekvenssi eli monellako pellolla sitä esiintyy.
– 1960-luvulla kylänurmikan esiintymisfrekvenssi oli 2,5 prosenttia, kun se uusimmassa kartoituksessa oli 48 prosenttia tavanomaisesti viljellyllä lohkolla. Edellisestä vuosina 2007–2009 tehdystä kartoituksesta oli tultu 15 prosenttiyksikköä ylöspäin.
Maatilan Pellervon digitilauksella pääset lukemaan tämän ja muita maksullisia juttuja.
Jäikö juttu kesken? Jatka lukemista: Nyt ensimmäinen kuukausi Maatilan Pellervon digiä vain 4,90 euroa..
Oletko jo tilaaja?