Siirry sisältöön

Maanmittauslaitos tilastoi rekisteröityjä, pelkästään metsämaata sisältäviä, rakentamattomia ja yli kahden hehtaarin kiinteistökauppoja. Tiedot päivittyvät tilastoihin vähintään kuukauden viiveellä, eli alkuvuodesta 2026 tilastoihin päivittyy vielä loppuvuonna tehtyjä kauppoja.

Tammi–marraskuulta 2025 tilastoon ehti 3 932 metsäkiinteistön kauppaa, joka oli noin 140 kauppaa enemmän kuin vastaavana aikana vuonna 2024. Näiden vuoden 2025 metsäkauppojen hehtaarihinnan keskiarvo oli 4 778 euroa ja mediaanihinta 4 391 euroa.

Vertailun vuoksi koko vuoden 2024 vastaavat luvut olivat 4 531 ja 4 007 euroa hehtaarilta. Vuonna 2024 Suomessa tehtiin yhteensä 4 240 metsäkauppaa.

Oheisen kartan maakuntakohtaiset tiedot on haettu khr.maanmittauslaitos.fi-­sivuston avoimesta tilastopalvelusta 5.1.2026. Niissä ovat maakunnassa maksetut metsä­hehtaarin mediaanihinnat, kauppojen lukumäärät ja kauppojen keskimääräiset hehtaarialat tammikuusta marraskuuhun 2025.

Mediaani tarkoittaa pienimmästä suurimpaan järjestettyjen hehtaarihintojen keskimmäistä arvoa. Se kuvaa tyypillisintä arvoa keski­arvoa paremmin erityisesti silloin, kun lukuja on joukossa vähän.

Metsäkauppa kävi Pohjois-Pohjanmaalla

Vuoden 2024 tapaan selvästi eniten metsämaakauppoja tehtiin vuonna 2025 Pohjois-Pohjanmaalla, 585 kappaletta. Tosin vuoden 2024 vastaavaan aikaan kauppoja oli ehtinyt tilastoitua maakunnassa jo noin 600. Myös kauppamäärien kakkos- ja kolmossijat olivat samat kuin edellisvuonna, nyt Lapissa metsä vaihtoi omistajaa 369 kertaa ja Etelä-Pohjanmaalla 361 kertaa.