Siirry sisältöön

Kylvösiemenkauppa ammattimaistuu. Tilapakkaamot ovat aikaisempaa suurempia, mikä tuo tehokkuutta koko kasvintuotantoketjuun. Tämä kehitys näkyy myös paikkansa kylvösiemenmarkkinoilla vakiinnuttaneella Siementila Salolla Mellilässä.

Siementilan sopimustuotantoala on kasvanut jo 1 500 hehtaariin. Omaa siementuotantoa on lisäksi noin 350 hehtaarin alalla.

Siementilan uudehkon toimistorakennuksen neuvotteluhuoneessa leijuu vahva, sukupolvelta toiselle periytyvä yrittäjyyden henki. Maatilan 1990-luvun alussa ostaneet ja kylvösiementoiminnan aloittaneet yrittäjät Markku ja Päivi Salo ovat edelleen osakeyhtiömuotoisen yrityksen osaomistajia, molemmat kymmenen prosentin osuudella.

Päävastuu ja -omistajuus Siementila Salo Oy:ssä on nyt veljeksillä, Niilo ja Santeri Salolla. Heidän omistusosuutensa on yhteensä 80 prosenttia. Maatilan ja siemenpakkaamon sukupolvenvaihdos tapahtui viime vuonna.

Veljeskvartetin kaksi muuta jäsentä tekevät yritykselle töitä. Kauppatieteitä opiskeleva Lauri Salo osallistuu tilan töihin kokopäiväisesti ja vastaa erityisesti markkinoinnista, muun muassa jokavuotisista viljelijäpäivistä. Automaatiodiplomi-insinööriksi kouluttautunut Panu Salo on ollut asentamassa siemenpakkaamon laitteita ja ohjelmoimassa tuotantoprosessia toimivaksi.

Päivin sylissä pöydän ääressä istuu tomerana myös seuraavan sukupolven edustaja, Santerin 1,5-vuotias Elviira.

– Tilan siirtyminen seuraavalle sukupolvelle selkeni jo yli kymmenen vuotta sitten, joten olemme tehneet investointeja maatilaan ja pakkaamoon pitkällä tähtäimellä, Markku Salo kertoo.

– Yhtäkään vuotta ei ole jäänyt väliin, ettemme olisi rakentaneet uutta tai korjanneet vanhaa tai hankkineet lisää peltoa. Se on näkynyt myös kovana työtahtina, Päivi täydentää.

Siementila Salolla on noin tuhat koeruutua kahden hehtaarin alalla.
Siementila Salolla on noin tuhat koeruutua kahden hehtaarin alalla.

Työnjako toimii

Siementila Salolla on investoitu tuotantorakennusten ja -laitteistojen lisäksi omistajien osaamiseen. Niilo ja Santeri Salo ovat opiskelleet Helsingin yliopistossa agronomeiksi. Niilon pääaine oli ekonomia ja Santerin maatalousteknologia. Uusien omistajien osaamisen ansiosta yrityksen työnjako on selkeytynyt. Jokaisella on omat erikoisalueensa, vaikka töitä tehdään ristiinkin.

Niilo Salo toimii osakeyhtiön toimitusjohtajana ja vastaa myynnistä, pakkaamon toiminnasta ja sopimustuotannosta. Santeri Salon vastuulla ovat tilan peltoviljely, paperityöt ja lajikkeiden koetoiminta.

Markku Salo on vahvasti mukana myynnissä ja asiakaspalvelussa. Monet asiakkaat soittavat vanhasta tottumuksesta edelleen hänelle. Päivi Salo hoitaa yrityksen talousasioita ja pyörittää "henkilöstöravintolaa". Oman perheen jäsenten lisäksi yrityksessä työskentelee kaksi kokoaikaista työntekijää ja yksi kesäharjoittelija.