
Päätehakkuu monimuotoisuutta tukien
Silmälle sopiva ja virkistyskäyttöä palveleva metsä päätehakkuun jälkeenkin. Tämä oli metsänomistaja Kaisa Vasama-Kakon toive ja tavoite, kun puunkorjuu rakkaasta kotimetsästä kävi ajankohtaiseksi.
Isojen voimalinjojen alla rehottaa useimmiten horsmaa ja vesakkoa. Talousmetsää sähkölinjojen alustoilla ei voi kasvattaa, mutta moneen muuhun käyttöön ne sopivat. Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla etsitään parhaillaan uusia hyödyntämistapoja.
Linjojen alta löytyy runsaasti hyödyntämiskelpoisia, metsäisiä maa-alueita eri puolilta Suomea. Esimerkiksi Etelä-Pohjanmaalla linjojen alustaa on metsissä yhteensä noin 2 690 hehtaaria ja Keski-Pohjanmaalla 960 hehtaaria. Luvuissa ovat mukana 110-kilowattiset ja sitä suuremmat voimalinjat.
Metsätalous ja tuulivoima -hankkeen yksi osakokonaisuus on minimoida sähkölinjojen haittavaikutuksia sekä kehittää ja lisätä sähkölinjojen alustojen hyötykäyttöä. Hankkeen tiimoilta toteutetaan konkreettisia havaintokohdepolkudemonstraatioita, joissa kehitetään niin metsien virkistys- ja monikäyttöä kuin luonnontuotteiden tuotantoakin.
Maatilan Pellervon digitilauksella pääset lukemaan tämän ja muita maksullisia juttuja.
Maatilan Pellervon digissä yli 20 uutta artikkelia kuukaudessa ja 700 jutun arkisto. Nyt ensimmäinen kuukausi vain 1 € (Eläin-sisällöillä 1,90 €).
Oletko jo tilaaja?