
Hankintatili harventamalla
Metsäsijoittaja Harri Suutari tekee harvennushakkuut omalla korjuukalustolla. Tavoitteena on kasvattaa kuiturungot tukeiksi.
Omatoimisessa puunkorjuussa syntyvät vaaratilanteet ja tapaturmat johtuvat yleensä tarkkaavaisuuden herpaantumisesta – mutta liian usein myös vanhoista työtavoista. Nyt on aika korjata piintyneitä asenteita.
Metsätöissä sattuu edelleenkin henkilövahinkoihin johtavia onnettomuuksia, vaikka koneellinen puunkorjuu on vähentänyt metsurityön tarvetta. Osviittaa antaa moottorisahamyynti, joka on sahakauppaiden tuoreen arvion mukaan laskenut noin 45 000 kappaleeseen vuodessa. Näistä enin osa on keskiluokan sahoja, loput jakautuvat ammatti- ja hobbysahojen sekä raivaussahojen kesken.
Akkusahojen myynti sen sijaan kasvoi viime vuonna ennätysmäiseen 20 000 kappaleeseen. Nämä ovat helppokäyttöisiä rakentaessa ja kotitarvepuita tehdessä, mutta huolimattomissa käsissä yhtä vaarallisia kuin perinteisetkin moottorisahat.
Maatilan Pellervon digitilauksella pääset lukemaan tämän ja muita maksullisia juttuja.
Maatilan Pellervon digissä yli 20 uutta artikkelia kuukaudessa ja 700 jutun arkisto. Nyt ensimmäinen kuukausi vain 1 € (Eläin-sisällöillä 1,90 €).
Oletko jo tilaaja?